VKVisie
Tijdschrift van de Vrij-Katholieke Kerk in Nederland

Vorige Home Boven Volgende

Internationale Clericale Synode

Peter Baaij

Bijzondere dagen, die dagen van 11 t/m 23 juli in het Pastoral Centre vlakbij St. Alban in Engeland.

In dit ‘bedevaartsoord’ vond de 12e Algemene Bisschoppelijke Synode plaats en tegelijkertijd de ICS (Internationale Clericale Synode) het Internationaal Kerkcongres en de Internationale Summerschool.

De beide vergaderingen, de Bisschoppelijke en Clericale Synode, werden op de avond van de 11e juli geopend door de nieuwe voorzittend Bisschop Ian Hooker uit Australië. Voor de ABS was er een zeer lange agenda. Deze agenda komt tot stand door de grote hoeveelheid voorstellen die ingediend worden door de bisschoppen vanuit de gehele wereld. Elk lid van de ABS kan een voorstel indienen. Wanneer dit voorstel gesteund wordt door een collega-bisschop wordt het op de agenda van de ABS geplaatst.

Opvallend waren dit jaar meerdere voorstellen betreffende de wijdingen voor vrouwen; deze voorstellen leverden dan ook de meeste discussie op en vroegen derhalve de meeste tijd. De voorstellen varieerden van alle wijdingen, tot en met die van priester; alleen lagere wijdingen; of lagere wijdingen in een aangepaste vorm voor de vrouwen. Bisschop Ian had ook de ICS verzocht met name aandacht te besteden aan dit onderwerp en in nauw overleg i.v.m. de volgorde van vergaderen, zijn de besprekingen op elkaar afgestemd. Hierdoor was het voor de ABS mogelijk ook de mening van de ICS mee te nemen bij dit belangrijke onderwerp. Een van de aandachtspunten die de ICS hieromtrent naar voren heeft gebracht is dat niet alleen vertrouwd moet worden op de gezichtspunten van mgr. Leadbeater indertijd maar ook op ons eigen gevoel en inzicht. Het was zeker een onderwerp waarbij visie een centrale plaats innam. De bisschoppen zijn meerdere dagen over dit onderwerp in bespreking geweest en uiteindelijk tot een compromis gekomen.

Minder aandacht, maar daarom niet minder belangrijk en zeker niet minder intensief, waren de onderwerpen op het terrein van de reglementen en jurisdictie. Waar een aanpassing voor het ene land en de bijbehorende cultuur van levensbelang is, blijkt dat voor een ander land en cultuur totaal onbelangrijk te zijn. Dat maakt het werken hieraan niet eenvoudig. Juist hierin staat centraal het denken en werken aan een geheel. Dagen die om 07.00 uur begonnen en pas om 20.00 uur eindigden waren voor de bisschoppen zeker niet ongewoon. In de ‘vrije uren’ waarin de maaltijden vielen, vond dan nog vaak informeel en afstemmend overleg plaats.

Anders ging het bij de ICS. Is de voorzittend bisschop ook de voorzitter van de ABS, bij de ICS wordt daarvoor iemand uit de geestelijkheid gevraagd. Dit jaar werd daarvoor iemand uit Nederland gevraagd en viel het voorrecht te beurt aan ondergetekende. De ICS heeft reglementair geen bestaansrecht. Formeel is er geen Internationale Clericale Synode. Echter de noodzaak van een dergelijk college heeft zich in 1997 in Sydney al afgetekend en ook dit keer waren de aanwezige priesters en diakenen van mening dat het goed is voor de onderlinge samenhang en afstemming.

Mede in dit belang is daarom serieus met deze vergadering omgegaan om inhoudelijke onderwerpen te bespreken. Vooraf waren er enkele algemene onderwerpen genoemd die tijdens de ICS aan de orde zouden kunnen komen. De vrijheid was er en is dan ook genomen om deze onderwerpen nader te specificeren en ook alternatieven aan de orde te stellen.

De eerste bijeenkomsten (er waren er drie per dag) stond in het teken van (nadere) kennismaking. Immers van over de hele wereld vanuit verschillende culturen en met verschillende denkbeelden zaten er mensen bij elkaar. De bijeenkomsten waren open voor alle geestelijkheid, dus ook niet-priesters en diakenen. Het eerste belang was deze mensen (34) in één wereld samen te brengen. Van daaruit konden de onderwerpen besproken worden en kon ingegaan worden op de uitnodiging van de voorzittend bisschop om ook gedachten te vormen over de voorstellen rond de (lagere) wijdingen voor vrouwen.

Gewerkt is met een thema per dag om naast de huishoudelijke onderwerpen ook meer inhoudelijk van gedachten te wisselen.

Dag 1: Vrijheid

Ingegeven door het Graduale van Pinksteren: "waar de geest is daar is vrijheid". Gezegd is dat wij ons niet alleen behoeven te baseren op de inzichten van mgr. Leadbeater maar ook eigen inzichten en gevoelens dienen te laten spreken. Ook de vrijheid in praktische zin tijdens de ICS om vrijuit te kunnen spreken en daar waar nodig om verduidelijking te vragen.

Dag 2: Transparantie

Het wezen van ons denken, geleid door de nieuwe tijd; het samengaan van bisschoppen, geestelijkheid en leken; het priesterschap in alle mensen.

Dag 3: Creativiteit

Matth. 18:3: "Wanneer Gij niet opnieuw wordt als de kleine kinderen, zult gij het rijk der hemelen zeker niet binnengaan". Dat kind in ons, dat is de creativiteit. Niet alleen in doen maar ook creatief met gevoelens; luisteren naar onze gevoelens en zo de eenheid creëren tussen mensen; geliefden; partners. Van daar beginnen aan de "klim", de creatie van het hoger bewustzijn in de vorm. Geleid door deze intentie is dag 3 begonnen, is er gesproken en zijn er afspraken gemaakt voor de toekomst.

De eerste dag was zeer intensief, naast het samenbrengen van de verschillende culturen is inhoudelijk gesproken over de voorstellen voor de (lagere) wijdingen voor vrouwen. Twee voorstellen over dit onderwerp zijn ter discussie geweest; de twee onderwerpen die feitelijk alle elementen van de veelheid aan ingediende voorstellen in zich hadden. De uitkomsten van de discussie zijn meegegeven aan de bisschoppen. Hoewel enkele individuen een persoonlijke, afwijkende, mening hadden, was de ICS in haar advies naar de bisschoppen unaniem dat vrouwen moeten kunnen dienen aan het altaar samen met mannen en dat de lagere wijdingen open moeten staan voor alle daartoe geschikte kandidaten, man of vrouw.

De tweede dag is er gediscussieerd en zijn er zeven punten geformuleerd die ertoe kunnen leiden dat de ICS een platform kan worden van helpen naar elkaar; uitwisseling van ideeën, vragen hetgeen uiteindelijk vooruitgang kan betekenen. De zeven punten zijn vooral gericht op de manier waarop de VKK als kleine gemeenschap met de beperkte mogelijkheden toch kwaliteit kan bieden; hoe wordt het vrouwelijk aspect verder uitgewerkt; hoe geven we vorm aan een grondige training van geestelijkheid en hoe kan worden vormgegeven aan verdere pastorale taken.

De komende (twee) jaren zullen voorlopig gebruikt worden om over deze punten met elkaar van gedachten te wisselen. Dit zal gebeuren o.a. met gebruikmaking van de moderne communicatiemiddelen die ons ten dienste staan. Vanuit de verschillende landen zullen gezichtspunten gerapporteerd worden, zullen we elkaar met gedachten en ideeën voeden en zullen adviezen gevraagd worden. Uiteindelijk kan dit zich ontwikkelen tot een ICS als adviesorgaan. Een integratie tot een wereldkerk die zichzelf vooruitzet als een kerk van de nieuwe tijd.

De derde dag is besteed aan de creativiteit. Dit is vorm gegeven door o.a. het tekenen van de eigen naambadge in de vorm van een mandala waarmee kon worden ervaren wat dit tekenen oproept aan zielservaringen. Die ervaringen waren er zeker. Door onervarenheid was het voor enkelen een schok en voor anderen een verademing dat dit mogelijk kan zijn. Gebleken is dat deze toepassing uit de leer van Jung en in de wereld toch al een meer gebruikt middel, lang niet voor elke cultuur en maatschappij gangbaar, ja zelfs toegestaan is, zoals dit zo gemakkelijk geaccepteerd is als in de Nederlandse maatschappij.

Na deze drie intensieve, leerzame en vruchtbare dagen werd de ICS afgesloten met een oproep van de voorzitter aan de bisschoppen hun geestelijken te ondersteunen en stimuleren om de contacten met de leden van de ICS vast te houden en te intensiveren.